MUKSIARY na podium Igrzysk Młodzieży Szkolnej

27 kwietnia 2017

W dniach 24-25 kwietnia 2017 r. odbył się wojewódzki finał Igrzysk Szkół Podstawowych w Minikoszykówce dziewcząt Energa Basket Cup.

Do finału awansowało 8 najlepszych wielkopolskich szkolnych zespołów, z których większość zawodniczek doskonale się zna z rozgrywek wielkopolskiej ligi Młodziczek Młodszych WZKosz:

– Szkoła Podstawowa Witkowo.

W poniedziałek 24-04-2017 odbyły się mecze grupowe. Dwa pierwsze miejsca w każdej z grup dawały awans do walki o złoto.

GRUPA A – Szkoła Podstawowa nr 19 Poznań

Grupa A, w której znalazły się SP1 Ostrów Wielkopolski, SP Witkowo, SP19 Poznań i gospodarz SP Opalenica, rozgrywała swoje mecze w Opalenicy.

Uczennice SP19 wyraźnie wygrały spotkania grupowe z zespołami z Witkowa i Opalenicy. Najtrudniejszym przeciwnikiem okazuje się SP1 Ostrów Wlkp. Zawodniczki z Ostrowa wręcz murował pole 3 sekund. Poznanianki z trudem zdobywały kolejne punkty, spotkanie było bardzo wyrównane. Ostatecznie, po ciężkim meczu, zwycięskie z placu boju schodzą poznanianki z przewagą 6 punktów.

GRUPA B – Szkoła Podstawowa nr 1 Kórnik

Grupa B, do której trafiły SP1 Kórnik, SP3 Konin, SP7 Leszno i ZS2 Piła, grała na hali w Grodzisku.

Najtrudniejsze okazało się pierwsze grupowe starcie z drużyną SP7 Leszno, czyli z zawodniczkami Tęczy. Nasze dziewczyny zaczęły lepiej niż przeciwniczki i na koniec pierwszej połowy uzyskały 5 punktową przewagę. Jednak w drugiej połowie zawodniczki z Leszna zaczęły odrabiać straty i przewaga Muksiar stopniała do 1 punktu. Na szczęście dzięki dobrej obronie (tu na wyróżnienie zasługuje Agata Tomczak) i zbiórkom dowiozły to 1 punktowe prowadzenie do końca meczu (Kapitan 6, Tomczak 4, Szmajdzińska 3, Grząślewicz 2, Pyrzowska 2)

W drugim spotkaniu Kórniczanki zdecydowanie pokonały zawodniczki z Konina (Kapitan 6, Szmajdzińska 6, Szekiełda 5, Grząślewicz 4, Jakubczak 3, Gorzałczana 2, Gorzycka 2, Guziana 2, Tomczak 2, Pyrzowska 2)

Ostatni mecz z Piłą, przy układzie innych spotkań, był meczem o awans do finału. Kórniczanki trochę się stresowały, wciąż pamiętając jak koleżanki z Piły zaangażowaną grą odebrały im awans do najwyższej grupy rozgrywek wielkopolskiej ligi Młodziczek Młodszych WZkosz. Początek spotkania dla naszych przeciwniczek, na szczęście sygnał do przebudzenia w 3 kwarcie daje rozgrywająca Klementyna Grząślewicz, powraca wiara w zwycięstwo, a wraz z nią także znakomita obrona. W tej kwarcie przeciwniczki nie zdobywają żadnego punktu, a Muksiary zdobywają ich aż 8. Gra w czwartej kwarcie jest bardzo zacięta, obie drużyny walczą o wszystko, ale odrodzone Kórniczanki nie oddają prowadzenia do samego końca i spotkanie zamykają 10 punktową przewagą (Szmajdzińska 12, Grząślewicz 8, Kapitan 2, Pyrzowska 2, Jakubczak 1)

WALKA O FINAŁ

Dwie klasy sportowe prowadzone przez klub MUKS Poznań: SP 19 Poznań trenera Macieja Brodzińskiego i SP 1 Kórnik trenerki Małgorzaty Dudki z kompletem zwycięstw z 1 miejsc w swoich grupach awansowały do finału.

Finał rozegrany został we wtorek 25.04.2017 na deskach OSIR Opalenica.

Pierwsze spotkanie to, mimo zaangażowanej postawy leszczynianek, stabilna przewaga Muksiar z SP19. Z kwarty na kwartę, dzięki lepszej skuteczności w ataku, poznanianki systematycznie zwiększały swój dorobek punktowy. Ostatecznie SP19 Poznań pokonuje SP7 Leszno wynikiem 40:18, przechodząc tym samym do ścisłego finału.

W drugim meczu faworytem jest mocna technicznie drużyna SP1 z Ostrowa Wlkp, walcząca w lidze WZKosz o najwyższe miejsca. Jednak kórniczanki przez 3 pierwsze kwarty dzielnie dotrzymują kroku trudnemu rywalowi. Niestety w ostatniej kwarcie ostrowianki uciekają kórniczankom na 9 punktów, by ostatecznie wygrać 26:16 (Gorzałczana 4, Szmajdzińska 4, Grząślewicz 2, Guziana 2, Szekiełda 2, Tomczak 2)

MECZ O BRĄZ

W meczu o 3 miejsce stanęły przeciw sobie zawodniczki SP7 Leszno oraz SP1 Kórnik.

Nie da się ukryć, że przegrana z Ostrowem podcięła naszym reprezentantkom skrzydła, wyraźnie utraciły wiarę w siebie i w zwycięstwo. Leszno natomiast weszło na boisko bardzo zdeterminowane.

Pierwsza połowa daje 9 punktowe prowadzenie leszczyniankom. Po przerwie duch walki wraca do Muksiar i rozpoczynają gonić wynik, w ostatniej odsłonie spotkania drużyna SP1 Kórnik odradza się po początkowej klęsce, jak mitologiczny Feniks z popiołów. Dziewczyny pokazują z jak twardej są ulepione gliny, zaczyna się nieprawdopodobna walka o każdą piłkę. Pressing w obronie wymusza na reprezentantkach Leszna kolejne straty, a nasze dziewczyny niemal każdą taką stratę zmieniają w punkty. Głośny doping ławki i koleżanek z SP19 Poznań też uskrzydlał zawodniczki z Kórnika, które pokazały w tym meczu stalowe charaktery, zahartowane w ogniu dotychczasowych zwycięstw i porażek.

Dzięki temu po ostatnim gwizdku Muksiary z Kórnika mogły cieszyć się historycznym brązowym medalem Igrzysk Młodzieży Szkolnej (Grząślewicz 8, Pyrzowska 8, Guziana 4, Szmajdzińska 4, Tomczak 3, Bladocha 2, Gorzałczana 2, Jakubczak 2, Kapitan 2, Strzykowska 1, Szekiełda 1, Gorzałczana)

WIELKI FINAŁ

Po emocjonującym spotkaniu o brąz nadszedł czas na finał pomiędzy SP19 Poznań, a SP1 Ostrów Wlkp.

Pierwsza połowa spotkania miała podobny przebieg do meczu grupowego. Punkty po obu stronach, za sprawą szczelnej obrony, zbierane mozolnie. Trener Maciej Brodziński chodzi jak lew w klatce, co chwila korygując pracę swoich zawodniczek. Jednak to akcje poznanianek są bardziej skuteczne i w połowie spotkania mają już ponad 10 punktów przewag, ale dopiero w drugiej połowie wchodzą w rytm i Muksowa machina rusza pełną parą, aby zakończyć mecz zdecydowaną 30 punktową przewagą (45:15). W tym spotkaniu najbardziej widoczne były rozgrywająca Maria Gruszczyńska twardo przebijająca się przez obrońców, by skacząc naprawdę wysoko zdobywać kolejne punkty oraz Michalina Walczak (nazwisko więcej niż odpowiednie, by określić jej zaangażowanie) grająca na pozycji rzucającej.

Tym zwycięstwem zawodniczki z Poznania zapewniły sobie udział w OGÓLNOPOLSKIM FINALE ENERGA BASKET CUP, który w czerwcu odbędzie się w Trójmieście, a udział w nim wezmą zwycięzcy finałów wojewódzkich.