6 października 2019

W sezonie 2019/2020 zespół Juniorek MUKS Poznań prowadzony będzie przez szkoleniowca mającego bogate doświadczenie trenerskie – Krzysztofa Dobrowolskiego.

Priorytetem oczywiście będą rozgrywki juniorskie, ale dziewczyny ogrywać się będą również na 2 ligowych parkietach.

Przygotowanie do sezonu

Okres przygotowawczy zaczął się w sierpniu – najpierw rozruch w Poznaniu, a następnie camp w Jastrowiu. Był to okres ciężkiej i wytężonej pracy, nie tyle nad taktyką, co motoryką zawodniczek.

Pierwsze sprawdziany to dwa turnieje – w Gorzowie Wielkopolskim i Aleksandrowie Łódzkim. Oba pokazały na jaki etapie przygotowań jest zespół, co funkcjonuje dobrze, a nad czym należy jeszcze popracować.

W Gorzowie Wielkopolskim Muksiary odniosły 2 zwycięstwa – pokonały gospodynie AZS AJP Gorzów Wielkopolski 106:32 oraz zespół Enea AZS Poznań 96:62, a po dogrywce, w meczu o 1. miejsce Memoriału im. Aleksandry Piotrowskiej, uległy ekipie UKS SMS Basket Aleksandrów Łódzki 80:81.

W Aleksandrowie Łódzkim natomiast były bezkonkurencyjne i wygrały Memoriał im. Andrzeja Nowakowskiego notując na swoim koncie 3 zwycięstwa – nad PTK Pabianice 76:46, Widzewem Łódź 80:58 i gospodyniami Basketkami 68:48 z Aleksandrowa Łódzkiego.

W minionym tygodniu Juniorki Trenera Krzysztofa Dobrowolskiego rozegrały kolejne dwa spotkania towarzyskie.

Zmierzyły się na wyjeździe z ekipą Tęczy Leszno, która wystąpiła w składzie zdecydowanie starszym i bardziej doświadczonym, co wprowadziło dodatkowe napięcie u naszych zawodniczek. Nasz szkoleniowiec jednak od samego początku postawił sprawę jasno, że wynik tego spotkania nie jest najważniejszy i zdecydowanie ważniejsze były decyzje, obrona i atak. W związku z takim nastawieniem trener Krzysztof Dobrowolski podzielił swój zespół na dwie 8 i grał systemem passarelli po sześć minut (kwarty 12 minutowe), co pozwoliło każdej zawodniczce na udział w tym meczu. Do połowy zespół z Leszna prowadził 6 punktami i każda z drużyn miała na swoim koncie wygraną kwartę. Cały mecz zakończył się zwycięstwem gospodyń 80:60 (27:14, 14:21, 22:10, 17:15).

Kolejnym sparing-partnerem był zespół juniorek AZS AJP Gorzów Wlkp, który został zgłoszony do 1 ligi kobiet. Konfrontacja z drużyną, która w sezonie 2018/2019 zajęła 4 miejsce Mistrzostw Polski U18 i została Mistrzem Polski U16 od samego początku stanowiła duże wyzwanie dla Muksiar. Zespół z Gorzowa narzucił swój styl gry i od samego początku mecz toczył się w bardzo szybkim tempie. Od samego początku gospodynie wypracowały sobie przewagę, a my niestety już w 1 kwarcie straciliśmy ze składu liderkę zespołu, która nabawiła się drobnej kontuzji. Druga kwarta to najbardziej wyrównana część meczu, trzecią i czwartą ponownie zdominowały gospodynie. Mecz trudny i tu niestety zawiodły brak realizacji założeń trenera, słaba zbiórka i duża ilość strat. Ostatecznie gorzowianki wygrały 99:59 (27:14, 16:14, 26:12, 30:19).

Ligowe granie

Inaugurację sezonu nasz juniorski skład rozpoczął 5 października 2019 od wyjazdu do Włocławka na mecz w ramach rozgrywek 2 ligi kobiet. Nasz zespół stanął przeciwko starszym i bardziej doświadczonym zawodniczkom (średnia wieku w zespole z Włocławka wynosi ponad 23 lata). Dla większości naszych zawodniczek było to pierwsze zetknięcie się z zawodniczkami o tyle starszymi. Utrata pewności siebie spowodowała, że elementy gry, które zdawały się być kontrolowane w okresie przygotowawczym, nagle stanowiły problem. Na szczęście, mimo błędów, mecz rozpoczął się od wygrania przez Muksiary pierwszej kwarty. Zdeterminowane przeciwniczki podjęły jeszcze większą walki o zwycięstwo w meczu i druga kwarta należała do zawodniczek AZS Włocławek. W trzeciej kwarcie swoją przewagę wynikiem 13:26 zdecydowanie podkreśliły Muksiary. Czwarta część meczu to pogoń gospodyń za wynikiem i utrzymanie, a nawet niewielkie powiększenie przewagi przyjezdnych z Poznania. Doświadczenie przeciwnika i obrona strefowa to trudności, z którymi nasze zawodniczki miały największe problemy. Mimo tego młody skład Muksu, zdecydowanie lepszy kondycyjnie, został poprowadzony przez swojego trenera do pierwszego zwycięstwa ligowego.

AZS WŁOCŁAWEK – MUKS POZNAŃ 60:74 (11:15, 16:11, 13:26, 20:22)
Hantys 22 (4 prz), Wieczorek 10 (8 zb), Batura 8 (4 bl), Juskowiak 8 (4 as), Byczyk 6, Laube 6, Czermak 5 (4 as), Piotrowska 5, Malchrowicz 2, Żytlińska 2, Gryzińska, Masłowska.

Miasto Poznań QuayPomarańczarnia CafeDrukarki PoznańLoboUsługi transportowe PoznańbbraunLOMSSpołem PoznańProton - Stroje sportoweBar Marco PoznańBudowa obiektów przemysłowychWSSUrząd MarszałkowskiAgencja SimArt