U18: Juniorki MUKS Poznań 5. siłą w Polsce

5 maja 2019

Juniorki MUKS Poznań sezon 2018/2019 zakończyły wielkim sukcesem – udziałem w finałach Mistrzostw Polski U18. Ostatni raz w finałach tej kategorii wiekowej Muksiary (z Martą Wdowiuk, Zuzanną Puc, Martą Nowicką i Alicją Szloser w składzie) grały w sezonie 2014/2015, kiedy to zdobyły wicemistrzostwo Polski.

Podopieczne trenerów Łukasza Ulchurskiego i Macieja Brodzińskiego w rozgrywkach ligowych zajęły 2. miejsce. W ćwierćfinale (na własnym parkiecie) wygrały wszystkie spotkania. Półfinał zaczął się pechowo, bowiem od przegranej, ale dziewczyny pokazały charakter i wygrywając kolejne dwa spotkania, wygrały swoją grupę. Dzięki temu awansowały do grona 8 najlepszych zespołów w Polsce.

Mecze grupowe

Turniej finałowy Mistrzostw Polski Juniorek odbywał się w Gdyni. Poznanianki trafiły do grupy z SKS 12 Warszawa, GTK Arka Gdynia i Szkoła Gortata Politechniką Gdańsk.

W pierwszym spotkaniu z SKS 12 Warszawa na zdobycze punktowe kibice musieli czekać niemal 2 minuty. Wynik otworzyły warszawianki i to one przejęły w pierwszej odsłonie spotkania niewielką inicjatywę. Na szczęście trema związana z udziałem w turnieju finałowym (dla wszystkich naszych dziewczyn było to nowe doświadczenie) szybko minęła i od drugiej kwarty Muksiary były zespołem dominującym. Systematycznie minuta po minucie przewaga nad rywalkami rosła. A wszystko to dzięki dobrej obronie, dobrej skuteczności (w całym meczu z gry 50%), grze zespołowej (24 asysty, w tym 12 naszej rozgrywającej Julii Michalik) i dominacji na tablicach (bezkonkurencyjna w tym elemencie Justyna Różańska która zebrała 19 piłek). Ostatecznie MUKS Poznań pokonuje SKS Warszawa. Warto dodać, że poznanianki zanotowały w meczu aż…. 72 zbiórki
MVP tego spotkania została Marta Masłowska, która uzyskała double-double!

SKS Warszawa – MUKS Poznań 54:86 (18:16, 13:26, 7:20 16:24)
Marta Masłowska 21 (4×3, 10 zb), Paulina Hantys 16 (2×3), Natalia Byczyk 12, Julia Michalik 9 (1×3, 12 as), Nicole Gryzińska 7 (1×3), Karolina Laube 5 (10 zb), Jagoda Wieczorek 5, Justyna Różańska 4 (19 zb, 4 bl), Ada Wójcik 3 (1×3), Karolina Giżyńska 2, Zuzanna Kaczmarczyk 2, Weronika Jójka.

Drugi dzień to mecz z gospodyniami, zespołem GTK Arka Gdynia, w którego składzie aż 8 kadrowiczek. Od pierwszego gwizdka Muksiary pokazały, że chcą i potrafią walczyć.
Nie odpuszczały bardziej doświadczonym przeciwniczkom. W 6 minucie spotkania kontuzji uległa pierwszopiątkowa rozgrywająca Julia Michalik i cały ciężar prowadzenia gry musiała wziąć na siebie kadetka Nicole Gryzińska i trzeba przyznać, że młoda wychowanka MUKSu poradziła sobie bardzo dobrze. Zawodniczki z Poznania wygrały 1 kwartę. W drugiej i trzeciej zarysowała się niewielka przewaga gdynianek, ale wynik wciąż był otwarty. Niestety pierwsze 2 minuty ostatniej kwarty to kanonada, dysponujących szerszą ławką, zespołu z Gdyni. Run 15-0 w wykonaniu gospodyń i było po meczu.

GTK Arka Gdynia – MUKS Poznań 67:47 (16:19, 16:11, 15:9, 20:8)
Paulina Hantys 12 (2×3), Marta Masłowska 11 (1×3), Justyna Różańska 7 (1×3, 8 zb), Karolina Giżyńska 4 (2 bl), Jagoda Wieczorek 4, Julia Michalik 3 (1×3), Natalia Byczyk 2, Zuzanna Kaczmarczyk 2, Karolina Laube 2 (8 zb), Nicole Gryzińska ( 3 as), Weronika Jójka, Ada Wójcik.

Ostatni mecz grupowy to bezpośrednie starcie o wejście do najlepszej czwórki. MUKS Poznań w roli gospodarza podejmował Szkołę Gortata Politechnikę Gdańsk. Niestety było to najsłabsze spotkanie w wykonaniu podopiecznych trenerów Ulchurskiego i Brodzińskiego na turnieju. Gdańszczanki wygrywając 13 punktami pierwszą kwartę w zasadzie ustaliły wynik spotkania i kontrolowały jego przebieg do samego końca.

MUKS Poznań – Szkoła Gortata Politechnika Gdańsk 57:78 (16:29, 14:13, 16:17, 11:19)
Marta Masłowska 13 (4×3), Natalia Byczyk 12, Paulina Hantys 10 (7 as), Julia Michalik 9 (1×3, 2 bl), Justyna Różańska 6 (13 zb), Nicole Gryzińska 4, Jagoda Wieczorek 3, Karolina Giżyńska, Weronika Jójka, Zuzanna Kaczmarczyk, Karolina Laube, Ada Wójcik.

Mecz o 5. miejsce

Nie udało się awansować do strefy medalowej i pozostało walczyć o miano 5 ekipy w Polsce. Naszym przeciwnikiem był zespół UKS Basket Aleksandrów Łódzki. Było to bardzo wyrównane spotkanie. Poznanianki wyszły do przerwy na 10 punktowe prowadzenie, ale Basketki nie zamierzały odpuszczać. Na szczęście Muksiary skutecznie odpierały ataki aleksandrowianek i to one po końcowym gwizdku mogły cieszyć się z wygranej.
MVP meczu została uznana Julia Michalik.

UKS Basket Aleksandrów Łódzki – MUKS Poznań 61:67 (11:14 15:22, 14:10, 21:21)
Marta Masłowska 15 (2×3, 11 zb), Karolina Giżyńska 14 (2×3), Paulina Hantys 12 (1×3), Julia Michalik 9 (2×3, 6 as), Natalia Byczyk 7, Justyna Różańska 6, Karolina Laube 4, Weronika Jójka, Zuzanna Kaczmarczyk, Sandra Kołodziej, Olga Owczarzak, Ada Wójcik.

Podsumowanie

MUKS Poznań nie był typowany do grona finalistów Mistrzostw Polski Juniorek. Udało się to dzięki zaciętości i waleczności dziewczyn i sztabu trenerskiego. W finale Muksiary pokazały wszystkim, że są walczakami i wojownikami. Mimo, że warunki fizyczne niekoniecznie były po ich stronie Juniorki MUKSu były na Mistrzostwach NAJLEPIEJ ZBIERAJĄCYM ZESPOŁEM (i to zarówno w ataku, jak i obronie), a to co jeszcze rok temu było piętą achillesową (czyli rzut z dystansu) w statystykach drużynowych uplasował poznanianki na 2. miejscu. 5. miejsce w Polsce na 50 drużyn zgłoszonych do rozgrywek to WIELKI SUKCES!!! A warto dodać, że jesteśmy jednym z niewielu zespołów (zwłaszcza wśród tych z czołówki) grającym w zasadzie swoimi wychowankami. Na 15 dziewczyn: 13 wychowanek, 1 wychowanka KKS Olsztyn i 1 wychowanka Nenufar 5 Ełk. Dlatego tym bardziej jesteśmy dumni z osiągniętego wyniku!

Najlepszą zawodniczką drużyny została wybrana Paulina Hantys!