MUKS trzeci w Polsce!

25 lutego 2018

MUKS Poznań trzecim zespołem w Polsce w kategorii do lat 22. Ostatnie 5 dni przebiegło pod znakiem finałów U22. Zespół Macieja Brodzińskiego nie miał przed sobą łatwej drogi. Bardzo trudna grupa i mecz derbowy na rozpoczęcie turnieju gwarantowały kibicom wiele wrażeń, a przed drużyną poprzeczkę stawiały bardzo wysoko.

Mecze grupowe

Pierwsze spotkanie z gospodarzem turnieju zakończyło się wynikiem 58:68 na korzyść MUKS-u. Przebieg meczu nie wskazywał jednak, że różnica między dwoma poznańskimi drużynami jest tak znaczna, prowadzenie często się zmieniało, a przeciwnik nie składał broni do ostatniej minuty. MVP tego spotkania została Patrycja Klatt.

Drugi dzień to mecz z tegorocznym zdobywcą pierwszego miejsca, zespołem z Gdyni. Większość podstawowego składu czwartkowego rywala na co dzień, z powodzeniem gra na parkietach ekstraklasy zatem mecz, pod kątem sportowym, był jeszcze trudniejszy niż pierwszy – derbowy. Poznanianki rozpoczęły go od sporej straty, ale później, kiedy okazało się, że nie jest to przeciwnik nieosiągalny dla podopiecznych Macieja Brodzińskiego, zawodniczki MUKS zaczęły szybko odrabiać straty. Kiedy na 45 sekund przed końcem, po celnej trójce Marty Wdowiuk MUKS wyszedł na dwupunktowe prowadzenie (54:52) wydawało się, że szala zwycięstwa jest po naszej stronie. Niestety, wtedy dała o sobie znać najlepsza zawodniczka tego spotkania A. Makurat zdobywając najpierw wyrównanie, a później, trafiając równo z końcową syreną rzut za trzy punkty, który odebrał nam zwycięstwo.

Ostatnie grupowe spotkanie z Bydgoszczą zakończyło się zdecydowaną wygraną MUKS-u 76:56. Tytuł MVP tego spotkania trafił do Marty Wdowiuk.

Walka o medale

Mecz półfinałowy z zespołem z Gorzowa Wielkopolskiego rozpoczął się od prowadzenia poznanianek. Niestety, druga i trzecia kwarta to niemoc naszego zespołu, której wynikiem była szybka utrata prowadzenia. Pogoń za rywalem w ostatniej odsłonie spotkania nie wystarczyła. Mimo wygranej 11:3 do szczęścia zabrakło 3 punktów, a zamiast finału bczekał nas mecz o trzecie miejsce.

Mecz o brąz z zespołem Basket 25 Bydgoszcz od pierwszej do ostatniej minuty układał się po myśli poznańskiej ekipy. Co prawda kilka błędów w trzeciej kwarcie mogło nieco podnieść ciśnienie wspierającym przez cały turniej poznański zespół kibicom, ale ostatecznie wszystko skończyło się pozytywnie i MUKS po wygranej 67:57 mógł cieszyć się z medalu za 3 miejsce.

Brązowy medal to dla nas wielki sukces. Przed turniejem finałowym nikt na nas nie stawiał dlatego tym bardziej cieszymy się z tego, że pokazałyśmy na co nas stać. Wielka w tym zasługa naszych kibiców, w tym najbliższych, którzy byli z nami od początku do końca i bez nich ten medal na pewno nie smakowałby tak samo podsumowała cały turniej kapitan poznańskiego zespołu Patrycja Klatt.

Wywiad z trenerem Maciejem Brodzińskim i Martą Wdowiuk:
Sportowy Weekend – TVP Poznań (od 20:00 min)

Nagrody indywidualne

Pierwsza piątka turnieju finałowego: MARTA WDOWIUK

Najlepsza zawodniczka w drużynie: KAROLINA OLSZEWSKA

Muksiary w statystykach indywidualnych turnieju finałowego uplasowały się na czołowych miejscach:

Liczba punktów: 2 miejsce Patrycja Klatt i Marta Wdowiuk (73)

Liczba celnych rzutów za 3: 2 miejsce Patrycja Klatt (14)

Skuteczność rzutów wolnych: 4 miejsce Patrycja Klatt (86,7%)

Liczba zbiórek: 2 miejsce Marta Wdowiuk (35)

Liczba asyst: 1 miejsce Karolina Olszewska (27)

Średni eval: 3 miejsce Marta Wdowiuk (18)