MUKS Poznań tuż za podium

10 lutego 2020

Juniorki Starsze zakończyły zmagania w sezonie 2019/2020 zajmując wysokie 4. miejsce w Mistrzostwach Polski.
Z ubiegłorocznego składu ubyły Alicja Jóźwiak, Karolina Masłowska i Marta Wdowiuk oraz kontuzjowana Justyna Różańska, a dołączyły Eliza Łakoma (Tęcza Leszno), Kinga Potraca (AZS AJP Gorzów Wlkp), Aleksandra Zięmborska (Enea AZS Poznań) i juniorka Natalia Byczyk.

Droga do finałów

Podopieczne trenerów Macieja Brodzińskiego i Magdaleny Leciejewskiej w rozgrywkach wojewódzkich zajęły 2. miejsce. Na podstawie rankingu PZKosz znalazły się w gronie 8 zespołów, które rywalizowały (podzielone na dwie grupy) w Młodzieżowym Pucharze Polski. Dwa najlepsze zespoły z każdej z grup uzyskiwały, oprócz awansu do finału Młodzieżowego Pucharu Polski, również awans do Finałów Mistrzostw Polski. Niestety poznaniankom to się nie udało, a awans do finałów Mistrzostw Polski uzyskały wygrywając turniej półfinałowy.

Mecze grupowe

? Pierwsze spotkanie z zeszłorocznym wicemistrzem Polski, zespołem UKS Basket SMS Aleksandrów Łódzki, który wskazywany był na faworyta. Przez 33 minuty wygrywał zespół z Aleksandrowa, ale poznanianki wciąż były w grze. W 33. minucie doprowadzają one do remisu, przełamują przeciwnika i odnoszą ważne zwycięstwo.

MUKS Poznań – UKS Basket SMS Aleksandrów Łódzki 68:59 (10:23, 18:14, 17:13, 23:9)
Błaszczak 12, Zięmborska 12, Woźniak 11, Papiernik 10, Łakoma 7, Pilichowska 7, Kowalewska 6, Potraca 3, Hantys.

MVP meczu została wybrana Natalia Błaszczak

? Drugi dzień to mecz z zespołem AZS Uniwersytet Warszawski. Wygrana w tym spotkaniu znacznie przybliżyłaby poznanianki do wyjścia z grupy. Ale bardziej zmotywowane wydawały się zawodniczki ze stolicy i to one do przerwy wygrywały 10 punktami. Po zmianie stron coś drgnęło w poznańskich szeregach. Wielkopolanki zaczęły odrabiać straty i w 32. minucie wyszły na prowadzenie. Na 4. minuty do końca miały one 11 punktów przewagi. Niestety 2 następujące po sobie faule naszej kapitan, zmuszają ją do zejścia z boiska. Wykorzystują to warszawianki i odrabiają straty. Na 16 sekund przed końcem spotkania 1 pkt prowadzenie MUKS-u i akcaj AZS. Niestety faul poznanianki i skutecznie wyegzekwowane rzuty wolne przesądzają o zwycięstwie zespołu z Warszawy.

MUKS Poznań – AZS Uniwersytet Warszawski 75:76 (18:22, 9:15, 26:21, 22:18)
Papiernik 25, Woźniak 15, Zięmborska 13, Kowalewska 9, Pilichowska 9, Błaszczak 2, Łakoma 2, Hantys, Potraca

? W ostatnim meczu grupowym przeciwnikiem zespołu z Poznania był tegoroczny triumfator Młodzieżowego Pucharu Polski zespół GTK Arka Gdynia. Tu nie było żadnych kalkulacji, tylko zwycięstwo zapewniało poznaniankom awans do strefy medalowej. Ponownie słaby początek poznańskiej ekipy, jednak czas i reprymenda trenera zadziałały i team z Gdyni tylko 2 pkt wygrał pierwszą odsłonę spotkania. Druga kwarta zdecydowanie na korzyść MUKS-u, które na przerwę schodzą z 10 pkt przewagi. Gdynianki jednak nie zamierzały odpuszczać i przez kolejne 2 kwarty trwała ostra walka. W końcówce MUKS wypracował 4 punktową przewagę i nawet celna trójka Arki w ostatnich sekundach nie odebrała zwycięstwa poznaniankom. Dzięki wygranej zespół z Poznania zameldował się w najlepszej czwórce w Polsce.

MUKS Poznań – Arka Gdynia 82:81 (15:17, 29:19, 17:24, 21:21)
Woźniak 25, Zięmborska 25, Papiernik 12, Łakoma 9, Kowalewska 5, Błaszczak 4, Potraca 2, Hantys, Pilichowska

MVP meczu została wybrana Weronika Woźniak

Strefa medalowa

? W meczu o awans na drodze do wielkiego finału stanęła, doskonale grająca, ekipa Zagłębia Sosnowiec. Pierwsza kwarta zapowiadała walkę obu ekip. Jednak w drugiej i trzeciej kwarcie fatalna skuteczność zarówno z gry, jak i z linii rzutów osobistych, spowodowały odskoczenie zespołu z Sosnowca. W 4. kwarcie strata do rywalek wynosiła już 27 punktów. Trener Brodziński widząc, że ciężko będzie odrobić straty puścił do boju na pięć i pół minuty najmłodsze zawodniczki, które pokazały, że walczyć też potrafią. Ostateczenie sosnowiczanki wygrywają 20 pkt i to one meldują się w meczu o złoto!

Zagłębie Sosnowiec – MUKS Poznań 80:60 (16:22, 23:9, 21:11, 20:18)
Papiernik 12, Zięmborska 10, Kowalewska 7, Łakoma 6, Potraca 6, Woźniak 6, Błaszczak 4, Michalik 4, Hantys 3, Giżyńska 2, Byczyk, Pilichowska

? W meczu o brązowy medal Mistrzostw Polski przyszło nam rozegrać poznańskie derby z Enea AZS. Obie drużyny pokazały kawał dobrej koszykówki. Prowadzenie przechylało się raz na jedną, raz na drugą stronę. Można powiedzieć, że więcej szczęscia w końcówce miały Akademiczki i to one cieszyły się ze zdobycia medalu.

Enea AZS Poznań – MUKS Poznań 87:84 (24:17, 25:29, 18:21, 20:17)
Kowalewska 19, Zięmborska 17, Łakoma 14, Woźniak 14, Błaszczak 10, Papiernik 5, Potraca 3, Pilichowska 2

Nagrody indywidualne

Najlepiej rzucająca za 3 w Finałach Mistrzostw Polski: WERONIKA WOŹNIAK

Piątka ALL STAR: ALEKSANDRA ZIĘMBORSKA

Najlepsza zawodniczka drużyny: WERONIKA PAPIERNIK

Podsumowanie

“Zagraliśmy naprawdę dobre mecze, walczyliśmy o każdy centymetr parkietu, dostarczyliśmy kibicom niemałych emocji. A także poprawiliśmy zeszłoroczny wynik. Jesteśmy 4. drużyną w Polsce. Zabrakło tak naprawdę niewiele. Dziekuję moim wojownikom!!!” – tak udział w Mistrzostwach Polski Juniorek Starszych podsumował trener MUKS Poznań Maciej Brodziński.