Juniorki Starsze ponownie w najlepszej ósemce

28 stycznia 2019

W dniach 25-27.01.2019 odbywały się turnieje półfinałowe Mistrzostw Polski U22. Nasze Juniorki Starsze w wyniku losowania trafiły do grupy III, która została nazwana “grupą śmierci”. Znalazły się bowiem w niej 3 drużyny, które w zeszłym sezonie stały na podium.

Zadyszka w 4 kwarcie

Na dzień dobry przyszło zmierzyć się z zeszłorocznym Mistrzem Polski zespołem GTK Arka Gdynia. Nasze dziewczyny rozpoczęły spokojnie i to rywalki po 6 minutach prowadziły 13:5. Jednak dobra defensywa, rewelacyjna walka na tablicach i przede wszystkim gra zespołowa sprawiły, że do przerwy Muksiary nie tylko odrobiły straty, ale też wypracowały sobie 18 punktową przewagę. W 3 kwarcie pojawiły się niepokojące sygnały, ale nadal wynik był na korzyść poznanianek. Zawodniczki z Gdyni kontynuowały pościg w ostatniej kwarcie na tyle skutecznie, że na 3 minuty przed zakończeniem spotkania doprowadziły do remisu. I gdy wydawało się, że czeka nas dogrywka, podobnie jak rok temu w finałach Mistrzostw Polski U22, wynik na korzyść gdynianek rozstrzygnęła Anna Makurat trafiając 4 sek przed końcem spotkania za 3 pkt. Podopieczne trenerów Macieja Brodzińskiego i Magdaleny Leciejewskiej nie zdołały już na to odpowiedzieć 🙁

Double- double w tym spotkaniu uzyskały nasze podkoszowe: Marta Wdowiuk (19 pkt i 15 zb) i Paulina Pilichowska (18 pkt, 15 zb). 1 punktu zabrakło do double-double rozgrywającej Weronice Papiernik (9 pkt, 12 zb), która podobnie jak Pilichowska, spędziła na parkiecie całe 40 minut.

25-01-2019 15:45

GTK Arka Gdynia - MUKS Poznań 80:77
(21:24, 17:30, 20:16, 22:7)

Marta Wdowiuk 19, Paulina Pilichowska 18, Natalia Błaszczak 14, Weronika Woźniak 11, Weronika Papiernik 9, Magdalena Kowalewska 3, Justyna Różańska 3, Paulina Hantys,

Zmienniczki nie zawiodły

Drugi dzień turnieju to spotkanie z zespołem MMKS Katarzynki Toruń, który okazał się najsłabszym w naszej grupie zaliczając 3 porażki. Muksiarom mozolnie szło budowanie przewagi, ale mimo to poznańscy trenerzy dawali sporo minut zawodniczkom spoza pierwszej piątki. Prowadzenie poznanianek rosło z minuty na minutę (zwłaszcza po przerwie) i mecz ostatecznie zakończył się wysokim zwycięstwem podopiecznych trenerów Brodzińskiego i Leciejewskiej. A każda z zawodniczek dołożyła do tego zwycięstwa swoją cegiełkę w postaci zdobytych punktów!

Pięciokrotnie zza łuku 6,75 m trafiała w tym spotkaniu Weronika Woźniak, zdobywczyni 20 punktów. Zabrakło jej 1 zbiórki do zanotowania double-double.

26-01-2019 13:45

MMKS Katarzynki Toruń - MUKS Poznań 61:101
(16:23, 23:28, 12:23, 10:27)

Weronika Woźniak 20, Marta Wdowiuk 15, Natalia Błaszczak 14, Paulina Pilichowska 13, Justyna Różańska 13, Julia Karolina Michalik 8, Paulina Hantys 7, Weronika Papiernik 4, Karolina Masłowska 3, Karolina Giżyńska 2, Magdalena Kowalewska 2

Mecz o wszystko

Ostatnie spotkanie turnieju półfinałowego było meczem, który miał wyłonić dwie ekipy awansujące do finałów Mistrzostw Polski. Trzy drużyny miały realne szanse. Enea AZS AJP Gorzów Wielkopolski miał przed tym meczem na swoim koncie dwa zwycięstwa, podobnie jak GTK Arka Gdynia. Gdynianki jednak przegrały rywalizację z gorzowiankami i to 13 punktami. MUKS Poznań miał bilans 1 zwycięstwa i 1 porażki, zatem by cieszyć się z awansu musiał wygrać!

Poznanianki zagrały naprawdę bardzo dobre zawody, ani na moment nie zapominając o stawce. Od samego początku grały swoje i walczyły o każdy centymetr parkietu. Gorzowianki mocno broniły, ale tym razem to co dało im zwycięstwo w meczu z Gdynią nie przyniosło oczekiwanych efektów. Szybko zaczęły łapać przewinienia i musiały zmienić swoją grę. A zawodniczki MUKS Poznań konsekwentnie powiększały swoją przewagę, dodatkowo dopingowane przez licznie przybyłych kibiców! Mecz kończy się wygraną Muksiar, która oznaczała AWANS DO FINAŁÓW i to z 1. miejsca w tzw. “grupie śmierci”

W tym meczu double-double zanotowały dwie zawodniczki: Marta Wdowiuk (20 pkt, 10 zb) i Weronika Papiernik (14 pkt, 11 zb). A najwyższy eval osiągnęła Paulina Pilichowska (+27).

27-01-2019 13:00

MUKS Poznań - Enea AZS AJP Gorzów Wielkopolski 80:60
23:20, 19:12, 19:15, 19:13

Paulina Pilichowska 21, Marta Wdowiuk 20, Weronika Papiernik 14, Magdalena Kowalewska 9, Weronika Woźniak 9, Natalia Błaszczak 7, Karolina Masłowska

W turnieju finałowym, oprócz MUKS Poznań i Enea AZS AJP Gorzów Wielkopolski, zobaczymy jeszcze zespoły: KS JAS-FBG Zagłębie Sosnowiec, UKS Basket SMS Aleksandrów Łódzki, Wisła CanPack AZS Politechnika Kraków, Enea AZS Poznań, Szkoła Gortata Politechnika Gdańsk i AZS Uniwersytet Warszawski.