U18: Juniorki w finałach Mistrzostw Polski

18 kwietnia 2019

Autor: Karolina Michalik

Podopieczne trenera Łukasza Ulchurskiego, po wygraniu turnieju ćwierćfinałowego, którego były gospodyniami, udały się do Sokołowa Podlaskiego, by w półfinale walczyć o awans do najlepszej ósemki w Polsce.
By marzenia mogły się spełnić, trzeba było zmierzyć się z zespołami MPKK Sokołów Podlaski, Basket 25 Bydgoszcz oraz UKS Lider Swarzędz i zająć jedno z dwóch pierwszych miejsce w grupie.

MUKS Poznań – UKS Lider Swarzędz

W pierwszym meczu przeciwnikiem Muksiar był ich lokalny rywal – Lider Swarzędz. Od pierwszych minut spotkania było widać, że zespoły doskonale się znają i wynik wciąż oscylował wokół remisu. Walka o zwycięstwo trwała do ostatnich sekund. Niestety w naszym zespole zawiodła skuteczność i było zbyt dużo niewymuszonych strat. Spowodowało to, że ze zwycięstwa po końcowym gwizdku cieszyły się młode Liderki. Żal bo było blisko, ale o charakterze naszych dziewczyn niech świadczą słowa, które po tym meczu padły w szatni: “Cały czas jesteśmy w grze i walczymy do końca… jak U22”. Przypomnijmy, że Juniorki Starsze w półfinale również przegrały pierwsze spotkania, a mimo to awansowały do finałów z 1 miejsca w grupie.

MUKS Poznań – UKS Lider Swarzędz 49:52 (14:16, 7:9, 17:12, 11:15)
Hantys Paulina 18, Różańska Justyna double-double 15 (1×3, 18 zb, 2 bl), Byczyk Natalia 5, Michalik Julia 5 (2 bl), Jójka Weronika 2, Krajewska Weronika 2, Masłowska Marta 2, Giżyńska Karolina 0, Kaczmarczyk Zuzanna 0, Laube Karolina 0, Wieczorek Jagoda 0, Wójcik Ada (DNP)
Statystyki PZKosz

MUKS Poznań – BASKET 25 Bydgoszcz

Kolejny dzień i w zasadzie gra o wszystko. Trzeba było wygrać, by móc myśleć o awansie. Grę lepiej zaczęły podopieczne trenera Piotra Kulpekszy, które uzyskały nieznaczną przewagę. Ale już w połowie 1 kwarty poznanianki, znając stawkę meczu, pokazały swoją determinację. Mocno nacisnęły w obronie, przechwytując piłki pędziły do szybkiego ataku i z minuty na minutę powiększały zdobycz punktową.

MUKS Poznań – Basket 25 Bydgoszcz 92:64 (27:17, 26:12, 21:14, 18:21)
Byczyk Natalia double-double 16 (11 zb), Masłowska Marta 15 (1×3, 1 bl), Michalik Julia 15 (3×3, 1 bl), Giżyńska Karolina 13 (1×3, 1 bl), Różańska Justyna 13 (1×3), Hantys Paulina 7 (6 as), Krajewska Weronika 4, Laube Karolina 4 (10 zb), Wójcik Ada 4, Wieczorek Jagoda 1 (1 bl), Jójka Weronika 0, Kaczmarczyk Zuzanna 0.

MPKK Sokołów Podlaski – MUKS Poznań

Poznanianki, by być pewne jednego z dwóch, premiowanych awansem, miejsc musiały po prostu wygrać. Po prostu – łatwo powiedzieć. Od początku Muksiary wyszły na prowadzenie, które w pewnym momencie wynosiło nawet 18 oczek. Jednak od 29 minuty spotkania inicjatywa była po stronie gospodyń prowadzonych przez trenerów Haponika i Iwańskiego. Sokołowianki akcja po akcji goniły wynik i na 15 sekund do końca miały już tylko 1 punkt straty. Czas zadziałał na korzyść zawodniczek z Poznania i dzięki wygranej mogły cieszyć się po końcowym gwizdku z awansu do turnieju finałowego Mistrzostw Polski U18.

MPKK Sokołów Podlaski – MUKS Poznań 66:67 (11:22, 22:22, 14:15, 19:8)
Byczyk Natalia 19, Masłowska Marta 11 (1×3), Michalik Julia 10 (2×3, 2 bl), Hantys Paulina 9 (1×3, 8 as), Różańska Justyna 9 (12 zb, 3 bl), Giżyńska Karolina 5, Laube Karolina 4, Krajewska Weronika 0, Jójka Weronika (DNP), Kaczmarczyk Zuzanna (DNP), Wieczorek Jagoda (DNP), Wójcik Ada (DNP)

Podsumowanie turnieju półfinałowego

Po pierwszym meczu powiedziały, że walczą jak Juniorki Starsze i … zrobiły to. Dokładnie jak starsze koleżanki mimo przegranej w pierwszym meczu, wygrały swoją grupę półfinałową i awansowały do grona 8 najlepszych drużyn w Polsce!!!

Nagrodę dla najlepszej zawodniczki drużyny otrzymała Justyna Różańska!!!